Imate prostor? Tražite projekt?

Pošaljite nam email

info@spiritofplacemethod.com

Discuss your project details with us!

Let’s start a great partership with us today!

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur. Convallis dictumst mauris congue eget tristique aliquet et tellus.

Ut porttitor morbi sed sit eget elementum sollicitudin. Diam tortor pellentesque at consequat ornare maecenas ut.

Često postavljana pitanja

Svako mjesto, svaki prostor, naseljava Nevidljivo. Kao što je ljudsko tijelo povezano s vitalnim dahom koji ga oživljava, tako je i svaki prostor, mjesto, grad, selo ili zemljište, pod zaštitom Duha koji djeluje kao posrednik između ljudi i kreativnog izvora svega. To Nevidljivo je Duh.

Pojavu Genius Loci-ja (Duha Prostora) možemo pratiti još od vremena starog Rima. U klasičnoj rimskoj religiji, Genius Loci predstavljao je zaštitnički duh mjesta. Mnogi oltari pronađeni širom Zapadnog rimskog carstva bili su posvećeni određenom Genius Loci-ju. Kultovi cara i carske kuće ukazuju na poštovanje Genija. Carski kultovi razvijali su se djelomično u vezi sa žrtvama prinosima Genius Loci-ju. I danas se nastavljaju slični običaji, često bez jasnog znanja zašto, vođeni intuitivnim osjećajem poštovanja prema nečemu.

Genius Loci ostao je kroz vjekove kult i inspiracija u raznim vidovima umjetnosti. Aleksandar Pope postavio je osnovu za jedan od najšire prihvaćenih principa pejzažne arhitekture - da dizajn i arhitektura uvijek trebaju biti prilagođeni kontekstu u kojem se nalaze. Upravo taj kontekst predstavlja Genius Loci. Njegova glavna poruka je: Konzultirajte Genius-a i uključite ga u stvaranje prostora!

U kontekstu današnje moderne arhitektonske teorije, Genius Loci ima duboke implikacije za stvaranje mjesta, spadajući u filozofsku granu fenomenologije. Ovo polje arhitektonskog diskursa najviše istražuje teoretičar Kristijan Norberg-Šulc u svojoj knjizi "Genius Loci".

Analiza Duha Prostora:

  • Otkrivanje energetskih blokada u prostoru uslijed tragičnih događaja (rat, prometne nesreće, smrti ili stradanja usred vremenskih nepogoda poput poplava…)
  • Otkrivanje nevidljivog dijela dinamike između poznatih i potencijalnih stakeholdera projekta i prostora
  • Ispitivanje adekvatnosti lokacije za željenu funkciju (npr. Stanovanje, radni prostor, ugostiteljstvo, itd.)
  • Ispitivanje kako priroda (šuma ili rijeka) reagira na buduću intervenciju u prostoru
  • Ispitivanje kako postojeće okruženje reagira na buduću intervenciju u prostor
  • Ispitivanje kako postojeća energija prostora/enterijera reagira na buduću intervenciju radi stvaranja adekvatne energije za budućeg korisnika

 

Projekt menadžment s Duhom Prostora:

  • Povezivanje s korijenima i mjestom rođenja
  • Problemi oko prodaje ili kupovine nekretnine ili zemljišta
  • Savjet oko izbora pri kupovini nove nekretnine ili zemljišta za gradnju (a ili b ili ni a ni b)
  • Detekcija problema oko financija za projekt (dio ili cjelokupan), gdje su blokade
  • Nerazumijevanje ili nesloga s klijentom, investitorom, članovima projektnog tima
  • Stagnacija projekta / daljnje pokretanje

Projektiranje s Duhom Prostora za objekte i/ili interijere i eksterijere:

  • Otkrivanje i uklanjanje blokada u projektiranju, nedostatak kreativnosti, manjak inspiracije
  • Oblikovanje objekta u skladu s okolnim prostorom, urbanim i prirodnim
  • Testiranje varijanti idejnih rješenja (npr. Da li su odgovarajuće za sve stanare, da li su u skladu s energijom prostora, da li prostor traži nešto specifično od objekta)
  • Testiranje zoniranja i/ili namjene
  • Balans između senzibiliteta i želja svih stanovnika objekta/urbanog prostora
  • Prepoznavanje senzibiliteta stanovnika i autentičnog stila interijera
  • Definiranje potrebe za centralnim motivom prostora
  • Testiranja elemenata, formi, materijala i boja koji doprinose balansu energije stanovnika/prostora

U kontekstu današnje moderne arhitektonske teorije, Genius Loci ima duboke implikacije za stvaranje mjesta, spadajući u filozofsku granu fenomenologije. Ovo polje arhitektonskog diskursa najviše istražuje teoretičar Kristijan Norberg-Šulc u svojoj knjizi "Genius Loci".

 

Genius Loci definiran je kao karakteristična atmosfera prostora. Svako mjesto ima svoju priču za ispričati. Genius Loci, u širem smislu, izražava sveukupnost koja se na određenom prostoru manifestira. Može se javiti u "čistoj" prirodi, ali i tamo gdje su ljudska ruka i um ostavili vidljive ili skrivene tragove. Koncept prostora treba interdisciplinarno sagledavati, uključujući društvenu, kulturološku, historijsku, metafizičku i vremensku dimenziju, sve u svrhu cjelovitog shvaćanja i doživljavanja prostora. Prostor pamti!

 

Genius Loci je duhovna cjelina, veza između vrhunskih duhovnih moći i čovjeka. Duhovna suština povezuje materijalnu dimenziju s duhovnom, čineći sveti prostor naseljen dušom.

Na latinskom jeziku, genius znači urođena priroda, zaštitno božanstvo osobe ili mjesta.

Kroz čitavu ljudsku povijest, zlatni presjek privlačio je pažnju filozofa, matematičara, umjetnika i arhitekata. Definiran je od strane Fibonaccija u 13. stoljeću i zasniva se na diobi cjeline na dva dijela s odnosom A:B=B:C. Cajzing je tezu o zlatnom presjeku kao metafizičkom, kozmičkom, božanskom zakonu ili pojavi učinio važećom.

 

U prirodi, zlatni presjek se ogleda u nizovima ponavljajućih elemenata, u čovjeku je ugrađen u proporcije tijela i lica, u ritmu ljudskog srca, čak i u strukturi DNK spirale. U umjetnosti predstavlja savršenu ljepotu, a u arhitekturi ga vidimo u Keopsovoj piramidi, Partenonu, gotici i drugdje. Suvremenim proučavanjem Fibonačijevog niza i zlatnog presjeka utvrđeno je da ovaj princip regulira odnose u svijetu koji nas okružuje.

 

Ako možemo zamisliti skladan, idealan odnos primjenjiv na sve forme, tada Božanski odnos nije ništa drugo do skladan odnos između JA i TI, pojedinca i grupe, grupe i više strukture, viših struktura i cijelog svijeta. Svaki od ovih odnosa ima savršenu, božju proporciju, što znači da savršen odnos postoji u svemu, samo ga trebamo znati vidjeti.

© 2024 Spirit of the place
Povratak na vrh