Svako mjesto, svaki prostor, naseljava Nevidljivo. Kao što je ljudsko tijelo povezano s vitalnim dahom koji ga oživljava, tako je i svaki prostor, mjesto, grad, selo ili zemljište, pod zaštitom Duha koji djeluje kao posrednik između ljudi i kreativnog izvora svega. To Nevidljivo je Duh.
Pojavu Genius Loci-ja (Duha Prostora) možemo pratiti još od vremena starog Rima. U klasičnoj rimskoj religiji, Genius Loci predstavljao je zaštitnički duh mjesta. Mnogi oltari pronađeni širom Zapadnog rimskog carstva bili su posvećeni određenom Genius Loci-ju. Kultovi cara i carske kuće ukazuju na poštovanje Genija. Carski kultovi razvijali su se djelomično u vezi sa žrtvama prinosima Genius Loci-ju. I danas se nastavljaju slični običaji, često bez jasnog znanja zašto, vođeni intuitivnim osjećajem poštovanja prema nečemu.
Genius Loci ostao je kroz vjekove kult i inspiracija u raznim vidovima umjetnosti. Aleksandar Pope postavio je osnovu za jedan od najšire prihvaćenih principa pejzažne arhitekture - da dizajn i arhitektura uvijek trebaju biti prilagođeni kontekstu u kojem se nalaze. Upravo taj kontekst predstavlja Genius Loci. Njegova glavna poruka je: Konzultirajte Genius-a i uključite ga u stvaranje prostora!
U kontekstu današnje moderne arhitektonske teorije, Genius Loci ima duboke implikacije za stvaranje mjesta, spadajući u filozofsku granu fenomenologije. Ovo polje arhitektonskog diskursa najviše istražuje teoretičar Kristijan Norberg-Šulc u svojoj knjizi "Genius Loci".
Analiza Duha Prostora:
Projekt menadžment s Duhom Prostora:
Projektiranje s Duhom Prostora za objekte i/ili interijere i eksterijere:
U kontekstu današnje moderne arhitektonske teorije, Genius Loci ima duboke implikacije za stvaranje mjesta, spadajući u filozofsku granu fenomenologije. Ovo polje arhitektonskog diskursa najviše istražuje teoretičar Kristijan Norberg-Šulc u svojoj knjizi "Genius Loci".
Genius Loci definiran je kao karakteristična atmosfera prostora. Svako mjesto ima svoju priču za ispričati. Genius Loci, u širem smislu, izražava sveukupnost koja se na određenom prostoru manifestira. Može se javiti u "čistoj" prirodi, ali i tamo gdje su ljudska ruka i um ostavili vidljive ili skrivene tragove. Koncept prostora treba interdisciplinarno sagledavati, uključujući društvenu, kulturološku, historijsku, metafizičku i vremensku dimenziju, sve u svrhu cjelovitog shvaćanja i doživljavanja prostora. Prostor pamti!
Genius Loci je duhovna cjelina, veza između vrhunskih duhovnih moći i čovjeka. Duhovna suština povezuje materijalnu dimenziju s duhovnom, čineći sveti prostor naseljen dušom.
Na latinskom jeziku, genius znači urođena priroda, zaštitno božanstvo osobe ili mjesta.
Kroz čitavu ljudsku povijest, zlatni presjek privlačio je pažnju filozofa, matematičara, umjetnika i arhitekata. Definiran je od strane Fibonaccija u 13. stoljeću i zasniva se na diobi cjeline na dva dijela s odnosom A:B=B:C. Cajzing je tezu o zlatnom presjeku kao metafizičkom, kozmičkom, božanskom zakonu ili pojavi učinio važećom.
U prirodi, zlatni presjek se ogleda u nizovima ponavljajućih elemenata, u čovjeku je ugrađen u proporcije tijela i lica, u ritmu ljudskog srca, čak i u strukturi DNK spirale. U umjetnosti predstavlja savršenu ljepotu, a u arhitekturi ga vidimo u Keopsovoj piramidi, Partenonu, gotici i drugdje. Suvremenim proučavanjem Fibonačijevog niza i zlatnog presjeka utvrđeno je da ovaj princip regulira odnose u svijetu koji nas okružuje.
Ako možemo zamisliti skladan, idealan odnos primjenjiv na sve forme, tada Božanski odnos nije ništa drugo do skladan odnos između JA i TI, pojedinca i grupe, grupe i više strukture, viših struktura i cijelog svijeta. Svaki od ovih odnosa ima savršenu, božju proporciju, što znači da savršen odnos postoji u svemu, samo ga trebamo znati vidjeti.